Krátkodobé zhodnocení finančních prostředků v horizontu přibližně 0 až 2 roky se vyznačuje v současné době dvěma základními charakteristikami:
Je téměř bez výnosového potenciálu nebo je spojeno s nepřiměřeně vysokým rizikem.
Vše je způsobeno především současnou politikou centrálních bank, které drží základní úrokové sazby na historických minimech a nejsou již výjimkou ani sazby záporné. Do toho celý západní svět prostřednictvím centrálních bank tiskl (USA) nebo ještě tiskne (eurozóna, Japonsko) obrovské množství nových peněz pomocí programu QE (kvantitativního uvolňování). Vše se děje za cílem pomoci ekonomikám k lepšímu růstu a zvednout růst cen (inflaci). O tom, jak jsou tyto nástroje efektivní, lze vést řadu diskuzí a rozhodně nepanuje mezi ekonomy, obchodníky ani dalšími odborníky shoda. Ani prostá statistická čísla nehovoří příliš pro zastánce těchto kroků. Dopad na běžné občany každý již pravděpodobně mohl několikrát zpatřit. Jedná se zejména o následující důsledky:
- Vkladové a konzervativní spořící produkty (vklady v bankách, spořící a termínované účty) nabízejí žalostné zhodnocení blížící se stále více 0 % p.a.
- Výnosy státních dluhopisů se pohybují kolem 0 % p.a. a jsou stále častější úročeny také záporně. Dopad na běžné občany je zde především v penzijním spoření v rámci III. důchodového pilíře ("penzijko"), který investuje prostředky střadatelů v naprosté větišně právě do státních dluhopisů. To se týká více než 4,5 milionů účastníků transformovaných fondů.
- Negativní vliv je tedy zejména pro drobné střadatele, naopak pozitivní dopady současné situace vnímají především dlužníci, kteří díky obencě nízkým úrokovým sazbám a velkémo přebytku peněz na trhu platí za své úvěry nízké jednotky procent. Hypoteční úvěr dnes není problém sjednat pod 2% p.a. pro velkou většinu žadatelů.
Investoři by obecně v dnešní době měli buď snížit svá výnosová očekávání, či zvýšit rizikovost (myšleno v míře kolísání hodnoty) svých investic. V krátkém časovém horizontu s plánovaným výběrem kolem 1 roku však osobně nedoporučuji žádné skutečné investování. Pokud již dnes víte, že zamýšlené prostředky k investování budete cca za rok potřebovat vybrat, tak na takto krátkém časovém horizontu považuji přesun k dynamičtějším produktům za nepřiměřeně rizikové a přes neatraktivní zhodnocení doporučuji ponechat prostředky na vkladových produktech.
Přesto vám mohu pomoci s výběrem:
- Nízkonákladového běžného účtu pro využití k platebním transakcím, výběrům z bankomatů, platebním kartám apod.
- Alespoň solidně úročeného spořícího účtu či termínovaného vkladu jako krátkodobé likvidní rezervy pro běžné i nahodilé, ale očekávané výdaje.